Kanal İstanbul’da ihale fırtınası: Bir haftada 10 milyar TL

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum’un farklı öncelikler belirtmesine karşın, Kanal İstanbul projesindeki çalışmalar ivme kazanmaya devam ediyor. Projenin önemli bir parçası olan ve “Kanal İstanbul projesinin kalbi” olarak tanımlanan Dursunköy 3. Etap için düzenlenen ihale dahil olmak üzere son bir haftada bölgede çıkılan ihalelerin bedeli 10 milyar 675 milyon TL. 

“Başka önceliklerimiz var” sözlerine rağmen devam ediyor

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz‘ün haberine göre, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte gündemdeki tartışmalar da yoğunluk kazanıyor. Özellikle Kanal İstanbul projesi, uzmanların çekincelerine rağmen tartışmaların odağında yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum, bir programda Kanal İstanbul’un öncelikler arasında olmadığını belirtse de, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bu projeye özel bir önem atfettiği biliniyor. Ancak Kurum’un “Başka önceliklerimiz var” şeklindeki açıklamalarına karşın, projenin merkezi sayılan Arnavutköy Dursunköy’de yeni bir ihale ilanı, projenin hala gündemde olduğunu ve devam ettiğini gösterdi.

Bölgede günaşırı ihaleler yayımlanırken Emlak Konut ve Türk Hava Yolları ortaklığıyla yapılacak proje bölgesindeki “Dursunköy 3. Etap 12. Kısım Konut, Ticaret ve Sosyal Donatı İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yeni bildirimde bulunuldu. Emlak Konut’un duyurduğu 18 Mart tarihli ihalenin sonucuna göre ihaleyi MİSEK ve YAPITAŞ iş ortaklığı aldı. İhalenin sözleşme bedeli ise 2 milyar 736 milyon 653 bin TL.

Art arda ihale duyuruları

Aynı proje bölgesinde art arda ihaleler yayımlanmaya devam ediyor. Önceki gün de bölgede bir altyapı ihalesi yayımlandı. Yine Dursunköy’deki altyapı imar yolları ve sanat yapıları için çıkılan ihaleyi AKM Yapı Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Ruba Yapı Anonim Şirketi iş ortaklığı aldı. Bu ihalenin toplam bedeli ise 1 milyar 675 milyon TL. Geçen günlerde ise “Arnavutköy Dursunköy 3. Etap 10. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Kibritçi İnşaat ile 12 Mart 2024 tarihinde 2 milyar 554 milyon 961 bin TL’lik sözleşme imzalandığını duyurdu. “3. Etap 5. Kısım” için de Misek İnşaat ile aynı gün 3 milyar 709 milyon 953 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Son bir haftada bölgede çıkılan ihalelerin bedeli 10 milyar 675 milyon TL. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x