İmamoğlu Bükreş’te: İstanbul’un adaylığı alkışlarla kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) 53. Genel Kurulu”na katılmak üzere, Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti. 

Parlamento Sarayı’nda gerçekleştirilen ve 6-7 Haziran günleri arasında düzenlenen genel kurul, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve EOC Başkanı Spyros Capralos’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Turan Taşkın Özer ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener de İstanbul’un olimpiyat yolculuğunda İmamoğlu’na eşlik etti. 

İmamoğlu, genel kurulda bir konuşma yaparak, 2027’de İstanbul’da düzenlenecek 4. Avrupa Oyunları hazırlıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İmamoğlu’na konuşması sırasında İBB Spor Kulübü sporcularından milli tekvandocu İkra Kayır da eşlik etti.

İSTANBUL’UN ADAYLIĞI AYAKTA ALKIŞLARLA KABUL EDİLDİ

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından İstanbul’un Avrupa Oyunları adaylığı oylamaya sunuldu ve dakikalarca süren ayakta alkışlarla kabul edildi. 

İmamoğlu konuşmasında “16 milyon İstanbullu için İstanbul, birçok açıdan bir mucizedir. Milyonlarca ziyaretçi için de her gün aynı hisleri uyandırmaktadır. İstanbul, bizim için yalnızca bir şehir değildir; bir okul, bir sahne, bir arenadır. İstanbul, daha yükseklere erişmemize yardım ediyor. Daha güçlü olmamızı destekliyor. Hedeflerimize daha hızlı ulaşmamız için şartları sağlıyor” dedi.

“RENKLİ VE UNUTULMAZ BİR ETKİNLİĞE HAZIR OLUN”

İmamoğlu şöyle devam etti:

“İstanbul’da olimpik mottomuza, bu sefer daha da güçlü bir şekilde, sporla tekrar hayat vereceğiz. Daha fazlası ve daha iyisi için İstanbul’u onurlandırdığınız teşekkür ederiz. İstanbul’un uluslararası bir spor etkinliği düzenleme konusunda birçok avantajı vardır. Güçlü ve stratejik bir plan ve bu planı uygulayacak deneyimli ve dinamik bir ekip ile İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı tarihe geçecek bir etkinlik yapacağız. Amacımız, İstanbul’u bir Olimpiyat şehrine dönüştürmektir. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı olimpik düzeyde organize ederek, bu hedef doğrultusunda azimli adımlar atıyoruz. İstanbul, doğu ile batının kavşağında, tüm insanlığın, tüm kültürlerin buluşma noktasında, dünyanın merkezinde yer almaktadır. Tüm dünyayı spor etrafında birleştirmeyi amaçlayan olimpiyat ruhu ve felsefesi için en uygun ev sahibiyiz.  İstanbul 2027 Avrupa Oyunları ile bu ruhu önce Avrupa’ya sonra da tüm dünyaya taşımak istiyoruz. İstanbul’daki tüm uluslararası etkinlikler, aynı zamanda dev birer kültür buluşmasına dönüşüyor. İstanbul’da, binlerce yıllık tarihin içine dalarak zaman geçirebilirsiniz. Şimdiye kadar gördüklerinizin çok ötesinde, çok daha renkli ve unutulmaz bir etkinliğe hazır olun. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları Kültür Programı, bugüne kadar deneyimlediğiniz en görkemli programlardan biri olacak. Şampiyonlar Ligi finali, Formula 1 yarışları ve Dünya Basketbol Şampiyonaları gibi uluslararası etkinliklerde başarılı deneyimleri olan şehrimiz, tüm spor branşları için benzersiz bir ekosisteme sahiptir. İtalya ile birlikte 2032 Avrupa Futbol Şampiyonasını düzenlemeye hak kazandık.”

“İSTANBULLULAR HEPİNİZİ AĞIRLAMAK İÇİN SABIRSIZLANIYOR”

“İstanbul’un genç ve eğitimli nüfusu, benzersiz bir insan kaynağına erişimimizi sağlıyor. Büyük bir gönüllü grubu, İstanbul 2027’nin sorunsuz ve etkin bir şekilde yürütülmesine yardımcı olacak. ‘İstanbul 2027 İnsan Kaynakları ve Gönüllü Projeleri’ hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Tüm bu çalışmaların sağlıklı koordinasyonunu sağlamak adına, en kısa sürede organizasyon komitemizi oluşturacağız. Komitemizi oluşturur oluşturmaz da master planımızı teslim edeceğiz. İstanbul 2027 Avrupa Oyunları’nı mümkün olan en iyi şekilde düzenlemek için, tüm çalışmalarımıza sizlerle birlikte başlıyoruz. İstanbullular hepinizi ağırlamak için sabırsızlanıyor.”

“AVRUPA OYUNLARI BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR OLACAK”

İmamoğlu, konuşmasının ardından milli sporcumuz Kayır’ı yanına davet etti. 

Kayır da  “Genç Türk sporcularını temsil etmek üzere bugün burada bulunuyorum. 2027 Avrupa Oyunları’nda hepimizin bulunması bizim için büyük bir onur olacak. Türkiye, genç bir nüfusa sahip ve o yüzden bütün gençleri de yaptıkları sporlar çerçevesinde teşvik edecektir. Bize bu eşsiz fırsatı verdiğiniz için ve tüm dünyadaki akranlarımızla tanışma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizleri İstanbul’da ağırlamak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x