Ekrem İmamoğlu’ndan ’23 Haziran’ hatırlatması: Kabine’yi sandıkta misafir edelim’

Çatalca’da konuşan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, küçük bir kızın tuttuğu pankartı okuduktan sonra Murat Kurum’un seçim çalışmalarına katılan Bakanlar ile ilgili “Benim bildiğim kabine Ankara’da olur, bunlar toplanmış İstanbul’a gelmiş haberiniz var mı? Misafir edecek miyiz onları. Sandıkta misafir edelim onları. Hani 23 Haziran’da etmiştiniz ya, 806 bin kez. Onu kaça katlarsınız ben bilmem. Benim bildiğim İstanbullu ne hak yer ne de hakkını yedirir.” dedi.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“EMEKLİNİN BAŞI ÖNE EĞİLİRSE, MİLLETİN BAŞI ÖNE EĞİK DEMEKTİR”

“İstanbul’da çiftçiye 1 ver 10 al, 2 ver 50 al. Bereket bu bereket. Bir avuç insana bin ver 1 lira gelmez sana. Çiftçiye bir ver yüz verir sana, bir avuç insana bin ver çeker gider. O yüzden ver çiftçiye bereket gelsin İstanbul’a. Ver, üretene ver, ahlaklı insanlara, güzel insanlara, yurdum insanına ver. Vereceksin. Emekliye ver. Emekliye vereceksin. Emeklinin başı öne eğildiği zaman bu milletin başı öne eğik demektir. Bunlar saygıyı hürmeti bile ezdiler. Emekliye verilecek 1 lirayı ‘bütçeye yük’ diye tariflediler. Ama kanal İstanbul deyince gözleri fır fır dönüyor bunların. İçinde bir para işareti var onun adını söylemeyeceğim, siz anladınız. Ama bu güzel şehrin havasını, suyunu, toprağını, çiftçisini, coğrafyayı, tarihini, maneviyatını bu bir avuç insana bu kardeşiniz muhafızlık yapacak, 16 milyon İstanbullu muhafızlık yapacak onlara yedirmeyeceğiz.

“KABİNE ANKARA’DA OLUR, BUNLAR TOPLANMIŞ İSTANBUL’A GELMİŞ”

“Benim bildiğim kabine Ankara’da olur, bunlar toplanmış İstanbul’a gelmiş haberiniz var mı? Misafir edecek miyiz onları. Sandıkta misafir edelim onları. Hani 23 Haziran’da etmiştiniz ya, 806 bin kez. Onu kaça katlarsınız ben bilmem. Benim bildiğim İstanbullu ne hak yer ne de hakkını yedirir.”

“PARTİ DEVLETİ KURMAK İSTİYORLAR”

“Çatalca’da o parti var diye buraya 10-15 yıl uğramayan büyükşehir belediyesini ben biliyorum. Biz öyle yapmadık. Biz partizanlık yapmadık, yapmayız. Ben memleketimin hiçbir insanını birbirinden ayırmadım ki belediye başkanını ayırayım. Bunlar öyle yapmaz. Bunlar, parti devleti kurmak istiyorlar ama 100 seneyi aşmış, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş. Bir çift mavi göz gelmiş milletimizin atasıyla, dedesiyle cumhuriyeti kurmuş, bize emanet etmiş ve bize görev vermiş; bu ülkeyi koruyun, insanlarına saygı gösterin. Cumhuriyet ‘her insan eşit’ diyor. Yok birbirimizden farkımız. Hiç kimsenin birbirinden farkı yok. Birbirinden üstünlüğü yok.

Cumhuriyet bir şey daha söyler; yönetici nasıl gülerek bakar. Yönetici vatandaşına şefkatle bakar. Yönetici vatandaşına, sert bakamaz, talimat veremez, had bildiremez. Yönetici vatandaşına bakarken haddini bilecek, haddini. Öyle oy verenmiş, oy vermeyenmiş yok. O devir bitti. Öyle mülk sahibi falan yok. Mülk sahibi 86 milyon.

“KIRIK SANDALYE” OLAYI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’da Saray’da ağırladığı büyükşehir belediye başkanları toplantısında kırık sandalye olayını da anlattı. İmamoğlu, şunları söyledi:

“Sadece ilk seçildiğimizde fazla ısrarcı olunca 30 tane büyükşehir belediye başkanını davet etti? Ne tesadüfse 30 kişinin orada herkesin önünde ismi yazıyor, bana kırık sandalye denk geldi… Sonra da bana demez mi ‘İsraf ediyorsun, sandalyeyi kırdın.’ Dedim ki, ‘Birincide değil ama ikincide daha sağlam oturuyorum, ondan’ dedim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x